
Praca w sprzedaży – jak zostać Handlowcem
Specjalista ds sprzedaży, specjalista ds obsługi klienta, key account manager, regionalny kierownik ds sprzedaży czy manager działu sprzedaży - każda osoba, która dziś pracuje na dowolnym z tych stanowisk kiedyś zaczynała. Od czego zacząć, żeby budować swoją karierę w sprzedaży? O tym w dzisiejszym wpisie.
Jest wiele osób, które myślą o pracy np. jako specjalista ds sprzedaży czy specjalista ds kluczowych klientów. Wielu z Was myśli o rozpoczęciu pracy w sprzedaży, bo od dawna wiadomo, że praca w sprzedaży to:
- Szansa na uzyskanie wysokich wynagrodzeń
- Opcja na wymagającą i ciekawą pracę
- Możliwość poznawania naprawdę ciekawych ludzi, ich biznesów i nieco innego świata
To kusząca perspektywa i tak faktycznie jest. Pracując jako specjalista ds sprzedaży czy key account manager w różnych branżach można spokojnie zarabiać na poziomie 6k – 8k miesięcznie lub więcej. Jednocześnie, jak mawia stare powiedzenie, nie od razu Rzym zbudowano, a i budowa Krakowa chwilę zajęła 😉

Cechy, umiejętności potrzebne do pracy w branży takiej jak sprzedaż produktów czy usług
W wielu ogłoszeniach na handlowca możesz przeczytać o wymaganiach takich jak komunikatywność, otwartość, umiejętność budowania relacji itp – pitu, pitu. Jest mnóstwo ludzi, którzy potrafią powiedzieć o sobie, że są otwarci i komunikatywni, a mimo to albo nie odpowiadają na oferty pracy związane z sprzedażą albo po prostu nie dostają pracy na takich stanowiskach.
Zatem co jest faktycznie potrzebne, żeby być dobrym handlowcem, który pozyskuje klientów i stanowi konkretną wartość dla firmy, pracodawcy?
Nastawienie na wyniki
To niesamowicie ważne, żebyś był osobą zdeterminowaną i faktycznie nastawioną na dowożenie wyników. Jeszcze lepiej, jeśli w swoim cv potrafisz pokazać, że faktycznie jesteś takim człowiekiem i dowozisz wyniki. Sposobem na pokazanie może być opisanie dowolnego osiągnięcia, które wymagało od Ciebie determinacji, konsekwencji
Określanie celów i planowanie sensownych i celowanych działań
Na rynku jest mnóstwo handlowców, którzy dzwonią, jeżdżą, wysyłają maile głównie po to, żeby dzwonić, jeździć i wysyłać maile. Nie mają żadnego planu działania, określonego celu, nie wiedzą, z kim chcą pracować, komu sprzedawać, do kogo kierują swoją propozycję – wybij się spośród nich, pokaż, że prowadzisz celowane działania, a Twoje szanse wzrosną.
Sposobem na pokazanie tego może być cała Twoja komunikacja z pracodawcą, w której od samego początku pokażesz, że świadomie wybrałeś danego pracodawcę
Sztuka stawiania wartościowych i sensowych pytań
W XXI wieku już wiadomo, że o skuteczności sprzedawcy decyduje nie to, ile sam gada tylko to, ile i jakiej wartości informacje potrafi pozyskiwać. Sztuka słuchania to element, który wpływa również na budowanie relacji i zaufania między klientami, a Tobą. Dlatego po Twojej stronie rekrutacja na stanowisko specjalisty ds sprzedaży powinna zakładać zadanie przez Ciebie co najmniej kilku pytań dotyczących tego, jak ułożona jest firma itp.
Jeśli chcesz wiedzieć, jakie pytania warto zadać – wypełnij tę krótką ankietę na temat tego, w jaki sposób powinniśmy prezentować oferty pracy, a w zamian otrzymasz link do nagrania „O co warto pytać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej”
Doświadczenie w dobrej komunikacji z ludźmi i siła przekonywania
Uwaga! W wielu przypadkach niemając doświadczenia w sprzedaży, masz je! Otóż okazuje się, że umiejętność sprzedawania to m.in. umiejętność przekonywania ludzi do swoich idei, pomysłów czy przekonywania klienta do produktu/usługi. Jeśli masz na koncie takie sytuacje to w jakiś sposób masz doświadczenie w takiej dziedzinie jak sprzedaż 😉
Jeśli masz jakąś historię, w której przekonałeś ludzi do czegoś bardzo konkretnego i przyniosło to określone rezultaty – opisz to! To może być historia z studiów, wcześniejszej pracy – ważne, żeby pokazywała Twoje doświadczenie w skutecznej komunikacji z ludźmi
Te 4 elementy to podstawowe umiejętności, o które powinieneś zacząć dbać jak najwcześniej, jeśli faktycznie chcesz rozwijać się w sprzedaży. Jeśli ciekawi Cię, jakie są inne umiejętności, które warto posiadać w sprzedaży, zajrzyj koniecznie do artykułu „19 technik sprzedaży, które spowodują wzrost Twojej sprzedaży”
Gdzie szukać wiedzy, umiejętności na temat sprzedaży?
Jedno jest pewne: na Netflix, Disney+ czy innych platformach nie znajdziesz informacji na temat tego, jak stać się człowiekiem, o którym można śmiało powiedzieć: specjalista ds sprzedaży.
Chcąc rozwijać się w tym obszarze zapoznaj się z poniższymi źródłami wiedzy na temat sprzedaży, mentalności potrzebnej do poradzenia sobie w sprzedaży. Poniższa lista to źródło sprawdzonej wiedzy na temat sprzedaży, zarządzania sprzedażą i kształtowania silnej psychiki:
- Dobra sprzedaż – podcast Szymona Lach, CEO agencji i człowieka, który od 12 lat zajmuje się szkoleniem handlowców. Podcastu słucha ponad 3.000 Handlowców każdego tygodnia.
- Simon Sales – kanał na YouTube o tematyce sprzedażowej
- Sprzedaż i biznes – podcast Patryka Jasińskiego, który również zna się na sprzedaży
- Agnieszka Wnuk – to specjalistka od marketingu i budowania sprzedaży m.in. na portalu LinkedIn
- Rafał Mazur i Zen Jaskiniowca – najlepszy podcast i blog na temat budowania silnej i solidnej mentalności nastawionej na wyniki
- Przygody przedsiębiorców – świetny podcast i kanał na YouTube, dzięki któremu poznasz setki przedsiębiorców – ludzi, którzy osiągnęli już to, na czym Tobie zależy i wiedzą, jak to zrobić
W jakich branżach mogę szukać pracy jako sprzedawca?
Stawianie sobie za początkowy cel np. pracę w dziale sprzedaży międzynarodowej firmy produkcyjnej to może być nieco za wysoko postawiona poprzeczka (choć jak to mówią warto mierzyć wysoko 😉).
Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w obszarze pracy w sprzedaży to z pewności szukanie pracy jako pracownik fizyczny to również średnie rozwiązanie (pracownik fizyczny to bardzo potrzebny sektor, w którym cały czas poszukiwaniu są fachowcy i można zarabiać również bardzo dobre pieniądze, jednocześnie ten wpis dotyczy poszukiwania pracy w sprzedaży).
W wielu ofertach pracy napisane jest, że pracodawca ma wysokie (Twoim zdaniem) wymagania i podstawowym wymogiem jest posiadanie X – letnie doświadczenie np. w sprzedaży. To nie do końca tak. Firmy określają takie wymagania, ponieważ wierzą, że osoba posiadająca doświadczenie będzie wiedziała, jak dbać o utrzymanie czy budowanie długotrwałych relacji, pozytywnych relacji z klientem czy jak przygotować wzór ofert handlowych dla Klientów.
Jeśli Ty, mając zerowe doświadczenie w sprzedaży będziesz potrafił pokazać w swoim CV, że masz te umiejętności, to dalej masz szansę na otrzymanie tej pracy.
Ciekawym sposobem na rozpoczęcie kariery w sprzedaży może być co do zasady mądry MLM z naciskiem na mądry (bo jest wiele głupich MLM-ów, które zamiast rozwijać i uczyć to piorą mózgi i wyciągają od ludzi pieniądze). Innym sposobem może być rozpoczęcie od pracy w call center . Ciekawą branżą na początek może być również wymagająca i bardzo dochodowa branża jaką są nieruchomości.
Na stanowisko specjalisty ds sprzedaży w dobrej firmie i porządnej branży trzeba chwilę popracować. Dlatego także warto uzbroić się w wspomnianą wcześniej determinację i konsekwentnie dążyć do wyznaczonego celu.
Zachęcam też do obejrzenia krótkiego video, w którym pojawia się odpowiedź na pytanie o to, jak zacząć pracę w sprzedaży.
Jak znaleźć sensowną firmę na początek?
To bardzo ważne pytanie, które może stawiać sobie wiele osób chcących rozpocząć pracę jako handlowiec. Z naszego doświadczenia wynika, że szukając dobrej firmy dla siebie warto zwrócić uwagę na poniższe elementy:
Proces onboardingowy
W trakcie rozmowy pytaj o to, jak wygląda proces wdrożenia nowego pracownika bez doświadczenia. Pytaj o szkolenia, o system wdrożenia i przygotowania Cię do pracy. Pytaj również o to, jak firma sprawdza, czy nabyłeś potrzebną wiedzę (sam wiesz, jak to jest: jak człowiek czasami nie ma bata to się po prostu nie uczy, bo nie czuje, że powinien 🤪)
System premiowy i średnia sprzedaż handlowców
W mojej ocenie możesz spokojnie pytać o to, jak jest skonstruowany system premiowy. Pytaj również o to, jak wygląda średnia sprzedaż handlowców i po jakim czasie osiąganie takich wyników staje się realne i możliwe. To da Ci obraz zarobków, które możesz uzyskać.
Proces sprzedaży, pozyskiwanie klientów itp
To kolejny aspekt, o który moim zdaniem warto i należy pytać, żeby sprawdzić, czy to jest dobra firma. Szukając dobrej firmy dla siebie, szukaj takiej, która ma utworzone procesy lub jest w trakcie ich tworzenia. Sprzedaż to ciąg powtarzalnych czynności i najlepiej uczyć się tego od kogoś, kto ma to już poukładane i dba o to, żeby to działało
Narzędzia do pracy
BŁAGAM! Rozmawiając o narzędziach, NIE PYTAJ o to, jakim autem będziesz jeździł – to naprawdę kiepsko pozycjonuje Cię jako kandydata. Pytaj o narzędzia typu baza klientów, system CRM do zarządzania klientami, lejki sprzedażowe, marketingowe, wspomniany wcześniej proces sprzedaży, dział marketingu i to, jak wygląda współpraca działu handlowego z działem marketingu – po takich narzędziach poznaje się człowieka, który chce być określany jako specjalista ds sprzedaży.
Jakie formy zatrudnienia obowiązują w sprzedaży?
Jeśli chcesz rozwijać swoje umiejętności i od samego początku móc naprawdę dobrze lub bardzo dobrze zarabiać, rozważ opcję współpracy na bazie umowy B2B czyli innymi słowy umowa agencyjna. Takie umowy coraz częściej gwarantują wynagrodzenie podstawowe, płatne urlopy i inne benefity (np. firma Bacca w sektorze finansowym – sprawdź tę ofertę pracy). O tym, jak wyglądają różnice w formach zatrudnienia przeczytasz także w tym artykule.
W wielu firmach obowiązuje również zatrudnienie w oparciu standardową formę, jaką jest umowa o pracę. W takiej sytuacji powinieneś liczyć się z tym, że w przypadku początkujących handlowców możesz spodziewać się wynagrodzenia podstawowego na poziomie 3.000 – 3.5000 zł netto w zależności od stanowiska pracy, na jakie aplikujesz. W niektórych branżach pewnie będą to zarobki na poziomie 4.000 – 4.500 zł netto.
W każdym przypadku na stanowiskach handlowych obowiązuje również system prowizyjny. Te systemy są bardzo różnie ustalane. Z pewnością warto, żebyś szukał takiego, który nie ma przewidzianej górnej granicy zarobków (jeśli naprawdę zależy Ci na tym, żeby zarabiać).
Jak zostać handlowcem - podsumowanie
Zostanie dobrym handlowcem, który faktycznie zarabia i dobrze żyje z sprzedaży to nie sprint – to maraton. Potrzeba determinacji i wysiłku, żeby ten cel osiągnąć. Jednocześnie w życiu nie ma rzeczy niemożliwych dla tych, którzy naprawdę ich chcą. Dlatego, jeśli zależy Ci, żeby w przyszłości móc przebierać w ofertach pracy na stanowiska sprzedażowe i żeby być jednym z tych handlowców, którzy nie wysyłają ton ofert handlowych, a sprzedają dobrze i drogo to zabierz się za pracę nad tym już dziś.
Skorzystaj z materiałów udostępnionych w tym tekście, zastanów się, jak możesz lepiej rozwijać umiejętności wymienione w tekście i jak je rozwijać. Pomyśl także o tym, jak możesz te umiejętności już dziś wykazać w Twoim CV. I pamiętaj: firmy nie zawsze chcą ludzi z doświadczeniem – najczęściej firmy chcą ludzi skutecznych!