Rekrutacja zdalna – jak odpowiednio przygotować się na spotkanie online
Pandemia zmieniła wszystko. Oprócz negatywnych konsekwencji, z którymi musimy się mierzyć na co dzień, uświadomiła jedną ważną kwestię. Jaką? Możliwość przeprowadzania wartościowych rozmów rekrutacyjnych w formie online. Nie trzeba spotykać się w biurze, aby porozmawiać z kandydatem i przeprowadzić wstępną selekcję. Jest to więc wygodne rozwiązanie, które warto przybliżyć. Może i Ty będziesz brać udział w rekrutacji online.
Rekrutacja zdalna może być stosowana jako pierwszy etap rekrutacji, która pozwala zebrać podstawowe informacje o kandydacie, podjąć decyzję czy wpisuje się w profil odpowiedniej osoby na dane stanowisko oraz czy warto zaprosić ją na kolejny etap rozmowy (zazwyczaj w siedzibie firmy). Niemniej jednak w obecnej sytuacji zdalna rekrutacja jest wykorzystywana na każdym etapie, co dla wielu osób stanowi świetny sposób na przeprowadzenie bezpiecznie procesu. Zarówno dla kandydata, jak i rekrutera jest to stosunkowo nowa forma przeprowadzenia rozmów. Stanowiska są różne – dla jednych jest to ułatwienie, dla innych trudność i konieczność przełamania barier. Przybliżmy zatem temat, który może dotyczyć każdego.
Pod hasłem rekrutacja zdalna kryją się dwie możliwe opcje - rozmowa telefoniczna lub spotkanie na kamerce. Jak wygląda to od strony technicznej?
Procesy rekrutacyjne oczywiście różnią się miedzy sobą, ale są aspekty, które je łączą. Przede wszystkim w ogłoszeniu o pracę powinna znaleźć się informacja w jakiej formie przeprowadzany jest proces rekrutacyjny oraz czy pracodawca oferuje pracę stacjonarną czy zdalną. W przypadku pracy zdalnej istnieje większe prawdopodobieństwo, że cały proces będzie w takiej formie. Jeżeli mamy do czynienia z pracą docelowo w firmie „na miejscu” to częściej można spotkać się z systemem, że pierwsze jest spotkanie online, następnie wiadomość, z której dowiesz się o informacji zwrotnej o kolejnych etapach rekrutacji.
Po analizie aplikacji rekruter najczęściej dzwoni do kandydata w celu umówienia się na dłuższą rozmowę telefoniczną, tak aby czas rozmowy był odpowiedni dla dwóch stron. Natomiast w przypadku spotkania online w praktyce kandydat dostaje drogą mailową zaproszenie na spotkanie, które powinno zawierać link do danego komunikatora, datę oraz godzinę spotkania. Następnie jest rozmowa 🙂
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online oraz jakich błędów unikać?
Spotkania online mogą stanowić trudność dla osób nieprzyzwyczajonych do takiej formy rozmów – to naturalne. Dlatego poniżej znajdują się wskazówki, którymi warto kierować się w przypadku rozmowy tego typu.
Merytoryka
Przede wszystkim przygotuj się do rozmowy od strony merytorycznej. Wydaje się to banalne i oczywiste, jednakże nadal jest to obszar, który wymaga poprawy. Przejrzyj ogłoszenie o pracę, znajdź słowa kluczowe, które mogą stanowić dla Ciebie bazę do podkreślenia, że jesteś idealnym kandydatem oraz poszukaj informacji o pracodawcy.
Sprzęt
Rekrutacja online może być sytuacją stresującą, dlatego sprawdzenie sprzętu jest istotne. Nieznana forma, technologia, z której wcześniej nie korzystaliśmy mogą prowadzić do niepokoju, jednakże jeżeli dodatkowo pojawią się problemy techniczne to podskok tętna gwarantowany. Na rynku jest wiele komunikatorów do przeprowadzenia spotkania online. Do najpopularniejszych należą: Skype, WhatsApp, Facebook Messenger, Google Hangouts, Microsoft Teams, Zoom. Jak zminimalizować ryzyko problemów? Sprawdź wcześniej ustawienia kamerki, słuchawek oraz mikrofonu w laptopie. Nie zapomnij również o weryfikacji internetu. Jeżeli nigdy nie korzystałeś z danego komunikatora zainstaluj go wcześniej, sprawdź jak działa oraz połącz się z kimś z rodziny. Takie rozwiązanie sprawi, że poczujesz się pewniej i unikniesz wołania podczas rozmowy swojego dziecka 🙂
Miejsce rozmowy
Proces rekrutacji zdalnej różni się od zwykłej rozmowy na żywo. Może być przeprowadzony z każdego miejsca, co pozwala na pewną dowolność i wygodę. Ważne jest aby zadbać o przestrzeń dookoła – odpowiednie miejsce to podstawa! Spotkanie online daje pod tym kątem przewagę kandydatowi, gdyż sam wybiera otoczenia rozmowy. Idealne miejsce to takie, gdzie czujesz się komfortowo, panuje cisza i masz pewność, że nikt Tobie nie przeszkodzi. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to co znajduje się w zasięgu wzroku. Tło powinno być jednolite bez rozpraszaczy, co ułatwi rozmówcy skupienie się na konwersacji. Jeżeli ktoś nie ma takiej przestrzeni komunikatory pozwalają na skorzystanie z wklejenia tła, dzięki czemu nie widać co znajduje się za kandydatem. Należy również zadbać o porządek i usunięcie z pola wiedzenia rzeczy, które nie są potrzebne – także, pranie za Tobą lub zabawki dziecka nie wpłyną dobrze na odbiór Twojej osoby 😉
Oświetlenie i ustawienie kamery
Dobre światło to podstawa. Kiedy będzie za ciemno lub za jasno rekruter nie skupi się na prowadzeniu rozmowy, ponieważ cały czas będzie coś go rozpraszać. Co można zrobić? Oczywiście, przygotować się wcześniej! Przed rozmową włącz kamerę i wybierz optymalne położenie.
Jak zahaczyliśmy już o temat kamery to zwróć również uwagę na to, aby była ona ustawiona pod kątem prostym względem Ciebie – tak abyś nie kamerował siebie od dołu czy od góry. Kamera powinna być na wysokości wzroku.
Coś do picia i pisania
Rozmowa kwalifikacyjna to ważny moment w życiu, ale również nerwowy. Warto mieć przy sobie szklankę wody, aby w razie potrzeby napić się. Dodatkowo dobrym nawykiem jest posiadanie kartki i długopisu. Szybciej zapiszesz coś w taki sposób, niż jak zaczniesz ustawiać coś na komputerze.
W rekrutacji w formie zdalnej są jeszcze dwa istotne elementy - komunikacja werbalna i niewerbalna.
Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz i należy pamiętać, że rozmowa online pod tym kątem nie jest łatwiejsza. O jakie aspekty warto zadbać i jakie umiejętności ćwiczyć? Przede wszystkim utrzymuj kontakt wzrokowy na rozmowie, potakuj co jakiś czas dając sygnał, że aktywnie słuchasz oraz naturalnie się uśmiechaj. Twoja mimika bardzo dużo o Tobie mówi. Nerwowe ruchy jak poprawianie krawata, włosów, ekspresyjne ruchy rękami nie działają na Twoją korzyść. Gestykulacja jest ważna, dlatego o niej pamięta. Również wypowiedzi nie są mniej istotne. To w jaki sposób się wyrażamy się wpływa na ocenę naszej osoby.
„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” – złota zasada interakcji społecznych. Rozmowa rekrutacyjna nie jest odpowiednim miejscem na eksperymentowanie z wyglądem i ubiorem. Pamiętaj, niezależnie od tego, czy rozmowa odbywa się osobiście czy jest to rekrutacja online ten aspekt ma duże znaczenie. Czy są jakieś różnice? Nie. Proces rekrutacyjny online pod tym kątem nie powinien się różnić – ubierz się tak jak na rozmowę twarzą w twarz. Najlepiej zainwestować w klasyczną elegancję.
Na naszym blogu znajdziesz osobny artykuł o komunikacji werbalnej i niewerbalnej, także zachęcam do przeczytania! Jest wiele przykładów gestów oraz ich znaczeń, na pewno przydadzą się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak i w codziennym życiu 🙂
W czasie rozmowy online możemy czuć dyskomfort, zwłaszcza, gdy wcześniej taka forma nie była stosowana. Należy pamiętać, że dla większości rekruterów również jest to nowość. Rozpowszechnianie takiej formy na pewno będzie coraz większe, dlatego warto przełamywać bariery 🙂
Autorka tekstu:
Katarzyna Matuszewska
HR Projekt Manager w Sales Leaders